Jeżeli zagłębimy się w historię tego miejsca oraz w historię wybitnych mieszkańców Podhala, odkryjemy w kartach historii tego miasta nazwisko Państwa Zofii i Witolda Paryskich.
Pani Zofia była wybitną taterniczką, pisarką oraz działaczką społeczną. Jako pierwsza kobieta, została ratowniczką TOPR oraz starszym instruktorem taternictwa i przewodnikiem tatrzańskim. Zajmowała się publikacjami prac naukowych oraz popularnych. Współpracowała z gazetami, pisała książki, scenariusze filmowe, wiersze i opowiadania. Wraz z mężem była współautorką Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej.
Witold Henryk Paryski, podobnie, jak jego żona Zofia, był wybitnym zakopiańskim taternikiem, przewodnikiem i ratownikiem TOPR.
Prężnie działał na rzecz ochrony przyrody oraz tworzył wiele prac o Tatrach i Podtatrzu min. był autorem przewodnika taternickiego – Tatry Wysokie .
Pan Witold dokonał pierwszych przejść w Tatrach. Za swoje osiągnięcia na polu nauki oraz oświaty został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Wspólna mogiła Zofii i Witolda Henryka Paryskich znajduje się na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzysku w Zakopanem.
Bez wątpienia to wyjątkowe małżeństwo zasłużyło, aby jedna z zakopiańskich ulic nosiła ich Wielkie nazwisko. Tym bardziej jesteśmy dumni, że właśnie nasz hotel związany jest z osobami Zofii i Witolda Paryskich.