Ceny i rezerwacja Gwarancja najlepszej oferty

Historia Hotelu Paryskiego

Skąd swą nazwę wzięła ulica Paryskich w Zakopanem, przy której położony jest Hotel Paryski Art & Business? Paryż w Zakopanem? mieście słynącym z bogatej kultury i sztuki, zakopiańskiej tradycji oraz folkloru góralskiego kultywowanego po dziś dzień? Otóż to możliwe.

Państwo Paryscy

Jeżeli zagłębimy się w historię tego miejsca oraz w historię wybitnych mieszkańców Podhala, odkryjemy w kartach historii tego miasta nazwisko Państwa  Zofii i Witolda Paryskich. 

Pani Zofia była wybitną taterniczką, pisarką oraz działaczką społeczną. Jako pierwsza kobieta, została ratowniczką TOPR oraz starszym instruktorem taternictwa  i  przewodnikiem tatrzańskim. Zajmowała się publikacjami prac naukowych oraz popularnych. Współpracowała z gazetami, pisała książki, scenariusze filmowe, wiersze i opowiadania. Wraz z mężem była współautorką Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej

Witold Henryk Paryski, podobnie, jak jego  żona Zofia, był wybitnym zakopiańskim taternikiem, przewodnikiem i ratownikiem TOPR.

Prężnie działał na rzecz ochrony przyrody oraz tworzył wiele prac o Tatrach i Podtatrzu min. był autorem przewodnika taternickiego – Tatry Wysokie . 

Pan Witold dokonał pierwszych przejść w Tatrach. Za swoje osiągnięcia na polu nauki  oraz oświaty został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Wspólna mogiła Zofii i Witolda Henryka Paryskich znajduje się na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzysku w Zakopanem.
Bez wątpienia to wyjątkowe małżeństwo zasłużyło, aby jedna z zakopiańskich ulic nosiła ich Wielkie nazwisko. Tym bardziej jesteśmy dumni, że właśnie nasz hotel związany jest z osobami Zofii i Witolda Paryskich.

Dołącz do nas i oszczędzaj!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij